W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Dzień niepodległości Polski w mieście partnerskim Sumy na Ukrainie

18.11.201912:20

Z okazji tej wyjątkowej dla Polaków rocznicy na Cmentarzu Centralnym, przy Pomniku Wojska Polskiego przedstawiciele władz miasta, działacze obywatelscy i członkowie Miejskiego Obywatelskiego Stowarzyszenia Kultury Polskiej w Sumach złożyli kwiaty.

Działacz społeczny Ołeksandr Ignatowski przypomniał, że Polska stała się niepodległa 11 listopada 1918 r., po tym jak Józef Piłsudski, polityk i mąż stanu oraz marszałek Polski, wrócił do Warszawy z więzienia i wyraźnie oznajmił swoją pozycję wojskom niemieckim, dając trzy dni na opuszczenie kraju. Nakaz zrealizowano, dzień ten stał się Dniem Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Zastępca Mera Miasta Sumy pan Stepan Pak podkreślił, że to wielki zaszczyt i duma znaleźć się w partnerstwie z Polską, państwem Unii Europejskiej. „Dzień Niepodległości Polski jest wspaniałym świętem, nie tylko dla tego kraju, ale także dla Ukrainy ze względu na bliskie stosunki między naszymi krajami - czerpiemy i wymieniamy umiejętności, wiedzę i doświadczenie w zakresie rozwoju infrastruktury, sektora społecznego i kultury. Ponadto, oprócz przyjaznych relacji, Sumy współpracuje przy realizacji projektów i programów z polskimi miastami: Lublinem, Rzeszowem, Gorzowem Wielkopolskim i innymi. Obecnie lubelscy eksperci pomagają mieszkańcom miasta Sumy w przygotowaniu strategii rozwoju miasta- dodał urzędnik.

Nauczycielka języka polskiego Stowarzyszenia Kultury Polskiej Miasta Sumy, pani Jolanta Tobolska podziękowała organom samorządu lokalnego za wsparcie polskich obywateli.