W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

List Intencyjny o współpracy Lublina z Żytomierzem (Ukraina)

List Intencyjny o współpracy Lublina z Żytomierzem (Ukraina)
04.01.202409:24

W dniu 28 grudnia 2023 roku Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin oraz Pan Serhij Suchomłyn, Mer Miasta Żytomierz podpisali list intencyjny o współpracy pomiędzy miastami.

Żytomierz to kolejne miasto ukraińskie, z którym chcemy sformalizować trwająca już od lat współpracę, a pierwszym krokiem jest podpisany list intencyjny. W obliczu trwającej wojny jest to ważny gest wsparcia dla władz miasta i jego mieszkańców – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Zakres współpracy wskazany w liście intencyjnym obejmuje m.in. dzielenie się doświadczeniami w obszarze zarządzania i polityk miejskich, realizacji projektów europejskich służących odbudowie i poprawie infrastruktury technicznej i społecznej. Ponadto oba miasta będą zachęcać szkoły, instytucje kultury i akademickie, podmioty gospodarcze oraz przedstawicieli NGO do nawiązywania dwustronnych kontaktów.

Żytomierz – po ukraińsku Житомир, Żytomyr – miasto obwodowe w środkowo-zachodniej części Ukrainy, położone nad rzeką Teterew, siedziba administracyjna obwodu i rejonu żytomierskiego. Regionalny ośrodek przemysłowy i kulturalny oraz centrum szkolnictwa wyższego. Miasto stanowi również ważny węzeł komunikacyjny, dysponujący portem lotniczym. Żytomierz jest jednym z głównych ośrodków polonijnych w Ukrainie. W 1989 powstał, jako samodzielna organizacja, Żytomierski Obwodowy Oddział Związku Polaków w Ukrainie. Od 1999 roku w mieście działa Dom Polski. Funkcjonują też inne polskie organizacje, w tym Stowarzyszenie Polskiej Młodzieży na Żytomierszczyźnie, Związek Nauczycieli Polskich na Żytomierszczyźnie i Uniwersytet Trzeciego Wieku. Od 2007 roku Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej im. Jana Pawła II i Żytomierska Specjalna Ogólnokształcąca Szkoła-Internat I-III Stopnia dla Dzieci Głuchych współpracują ze sobą na podstawie podpisanego porozumienia.
Na początku 2019 roku z wizytą studyjną w Lublinie gościli przedstawiciele reprezentujący sześć ukraińskich miast, między innymi z Żytomierza. Wizyta odbyła się w ramach projektu “Increasing the Capacity of New Political Leaders in Ukraine”.  W dniach 23-26 lutego 2023 roku odbyła się wizyta studyjna grupy Radnych z Obwodu Żytomierskiego. Z okazji wizyty zaprezentowane zostały w Lublinie wystawy fotograficzne pt. „ruski mir w Żytomierzu” i  "Ból wojny. Obwód Żytomierski 2022". Autorem pierwszej z nich jest Leonid Szewczuk, rzecznik prasowy mera Żytomierza, zawodowy fotograf i nauczyciel fotografii. Przez długi czas podróżował po obwodzie Żytomierskim i dokumentował skutki wojny. Na swoich fotografiach oddaje ludzkie nastroje oraz przemiany zachodzące w społeczeństwie ukraińskim pod wpływem wojny. Druga z wystaw upamiętniała pierwszą rocznicę napaści rosyjskiej na Ukrainę. Autorami fotografii są Denis Motsny i Leonid Szewczuk. W październiku 2023 r. w Żytomierzu odbyło się I Forum Przywództwa Kobiet, którego organizatorem były radne stowarzyszone w grupie "Równe Szanse”. W forum wzięły udział Radne Lublina: Monika Kwiatkowska i Maja Zaborowska (online) oraz Ewelina Graban z Biura-Centrum Współpracy Międzynarodowej. Reprezentanci Żytomierza uczestniczą również w dorocznym Kongresie Współpracy Transgranicznej w Lublinie.

Pliki do pobrania