W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin nowym Miastem Przewodniczącym Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy

Lublin nowym Miastem Przewodniczącym Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy
21.06.202312:57

Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk został wybrany nowym Przewodniczącym Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy, a Lublin stał się Miastem Przewodniczącym (Presiding City). Nowe władze Stowarzyszenia wybrano na lata 2023-2025.

W tym roku Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy odbyło się 16 czerwca w Nancy (Francja), mieście partnerskim Lublina. Głównym tematem spotkania były działania podejmowane w zakresie niesienia pomocy walczącej Ukrainie i jej obywatelom. Członkowie stowarzyszenia prezentowali dotychczasowe doświadczenia i dobre praktyki stosowane w swoich miastach. Ponadto podczas wydarzenia swoje międzynarodowe projekty prezentował Bolesławiec – tegoroczny Laureat Nagrody Europy.

Ważnym punktem zgromadzenia był również wybór władz Stowarzyszenia na kolejną kadencję. Kandydatura Krzysztofa Żuka, Prezydenta Miasta Lublin została zaakceptowana jednogłośnie. Natomiast rolę wiceprzewodniczącego będą pełniły miasta Częstochowa i Charków. Podczas spotkania wybrano również członków Prezydium Stowarzyszenia. Zostały nimi miasta: Altötting (Niemcy), Chmielnicki (Ukraina), Ivano- Frankivsk, Mülheim-an-der Ruhr (Niemcy),Würzburg (Niemcy), Darmstadt (Niemcy) i Nancy (Francja). Podczas spotkania ustalono także, że Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia w 2024 roku odbędzie się w Lublinie.

Miasto Nancy organizację wydarzenia połączyło z uroczystością 40-lecia wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO historycznego założenia urbanistycznego obejmującego Place de la Carrière, Place d’Alliance oraz Place Stanislas, czyli Placu Stanisława – centralnego placu miasta nazwanego tak na cześć polskiego króla Stanisława Leszczyńskiego. Podczas obchodów miało miejsce podpisanie trójstronnej deklaracji pomiędzy Nancy, Lublinem i Karlsruhe (miasto partnerskie Nancy) w sprawie pomocy ukraińskim miastom. Sygnatariusze porozumienia potwierdzili bezwarunkowe poparcie dla Ukrainy i zadeklarowali gotowość do dalszej pomocy potrzebującym miastom, a także do wspierania ich w wysiłkach na rzecz odbudowy.

Podczas uroczystości Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk podziękował partnerom z Nancy za współpracę na rzecz pomocy ogarniętej wojną Ukrainie. Za okazane wsparcie i solidarność Mathieu Klein, Mer Miasta Nancy i Przewodniczący Rady Metropolii Grand Nancy, otrzymał Medal Lublin Bohaterom. Ponadto Medalem Zasłużony dla Miasta Lublin została odznaczona Verena Denry, wieloletnia pracowniczka Urzędu Miasta Nancy odpowiedzialna za kontakty z Lublinem, w tym w zakresie pomocy obywatelom Ukrainy.

Nancy jest jednym z najstarszych miast partnerskich Lublina. Współpraca prowadzona jest już od 35 lat.

Lublin otrzymał nagrodę Europy w 2017 roku i od tego czasu jest członkiem Stowarzyszenia. Nagroda Europy to najwyższe wyróżnienie, z przyznawanych każdego roku przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (PACE) gminom najbardziej aktywnym w promowaniu wartości i ideałów europejskich. Lublin, został doceniony jako miasto z solidną i silną współpracą międzynarodową w licznych obszarach (gospodarczym, kulturalnym i edukacyjnym) co wyraża się wielością projektów realizowanych z partnerami zagranicznymi. Miasto organizuje również serię wydarzeń w ramach obchodów "Dnia Europy", w tym między innymi symulację obrad Parlamentu Europejskiego dla młodzieży. Miasto zostało docenione jako ośrodek niezwykle żywego życia kulturalnego wraz z różnorodnymi wydarzeniami corocznymi i przyciągającymi szeroką publiczność: Noc Kultury, Festiwal Teatrów Europy Środkowej "Sąsiedzi", Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca czy Festiwal Sztukmistrzów. Komisja podkreśliła, że Lublin regularnie organizuje Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej (obecnie Kongres Współpracy Transgranicznej), który jest międzynarodową i coroczną platformą dialogu między samorządami, władzami centralnymi, środowiskiem akademickim, decydentami i aktywistami NGO. Oprócz Lublina otrzymało ją dotychczas pięć polskich miast: Bolesławiec, Częstochowa, Gdynia, Katowice i Słupsk. Lublin był już gospodarzem Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia. Spotkanie odbyło się w 2018 r.