W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Uroczyste podziękowanie dla nauczycielek z Ukrainy

Uroczyste podziękowanie dla nauczycielek z Ukrainy
27.06.202307:49

Prezydent Miasta Lublin, Krzysztof Żuk podziękował wczoraj (26 czerwca) pedagogom z Ukrainy, którzy wspierali lubelskich nauczycieli w edukacji i integracji ukraińskich uczniów w miejskich placówkach. Ich zatrudnienie w lubelskich szkołach zrealizowano w ramach programu „Cash for Work” prowadzonego we współpracy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) oraz amerykańską organizacją CARE.

Serdecznie dziękuję ukraińskim pedagogom, animatorom, tłumaczom i psychologom, którzy przez ponad rok wspierali lubelskie instytucje. Ich praca była nieocenioną pomocą w działaniach na rzecz aklimatyzacji i integracji ukraińskich uchodźców w naszym mieście. Dziękuję także Fundacji PCPM, dzięki której ruszyliśmy z programem „Cash for Work” w Lublinie. Program zatrudnienia interwencyjnego stał się długofalowym wsparciem dla samorządów lokalnych, wydziałów edukacji, placówek oświaty, a co najważniejsze dla uchodźców z Ukrainy – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

„Cash for Work” to program zatrudnienia interwencyjnego uchodźców realizowany przez Miasto Lublin i Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej we współpracy a amerykańską organizacją CARE. 30 marca 2022 r. w lubelskich szkołach pracę w charakterze asystenta nauczyciela rozpoczęli pedagodzy z Ukrainy. Ich zadaniem była pomoc uczniom, nauczycielom i rodzicom w integracji oraz wspólnej pracy. Lublin, jako pierwsze miasto w Polsce podpisał umowę o współpracy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej. Fundacja PCPM wypłaca wynagrodzenie, a samorząd lub inna organizacja partnerska jest odpowiedzialna za ustalanie zadań dla pracownika i nadzór nad jego codzienną pracą. W ramach programu zatrudnienie znalazło 98 ukraińskich nauczycieli (w tym 2 osoby w roli koordynatora w Urzędzie Miasta Lublin), a opieką asystenta objęto 37 lubelskich szkół. Dodatkowo, umożliwił on zatrudnienie 16 osób na stanowisku animatora edukacji i kultury, 25 tłumaczy, 2 psycholożek oraz 1 osoby na stanowisku pomocy prawnej.


16 asystentek nauczyciela, 2 psycholożki oraz 2 tłumaczy podpisało kolejne umowy o współpracy, które będą obowiązywać do końca października br.