W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wizyta Abpa Swiatosława Szewczuka w Lublinie

Wizyta Abpa Swiatosława Szewczuka w Lublinie
29.05.202311:20

W niedzielę 28 maja b.r. Arcybiskup Większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk odwiedził Lublin, gdzie spotkał się z miejscową wspólnotą greckokatolicką, a po liturgii otrzymał Medal "Zasłużony dla Miasta Lublin", przyznany mu "za zasługi na rzecz budowania solidarności oraz kształtowania duchowej jedności między narodami polskim i ukraińskim, z podziękowaniem za opiekę duszpasterską nad mieszkańcami Lublina".

Medal wręczył Wiceprezydent Mariusz Banach w imieniu Prezydenta Lublina, który razem z Dyrektorem Biura Współpracy Międzynarodowej Krzysztofem Stanowskim byli obecni na liturgii w kościele Narodzenia NMP.

Arcybiskup podziękował za przyznanie mu odznaczenia, a także "w imieniu całej Ukrainy" za pomoc, jakiej Polska i jej naród udzielali i udzielają swym sąsiadom na wschodzie. Dodał, że "ta otwartość Polaków na ból Ukraińców, na walkę Ukrainy to nie zwykła ludzka filantropia, (...) ale ta życzliwość i miłość w Imię Boże do naszych ludzi, naszych kobiet i dzieci jest przejawem wiary tego wierzącego w Boga narodu Bożego". Zwierzchnik grekokatolików ukraińskich zapewnił, iż Ukraińcy w Polsce nie chcą tylko brać, ale chcą też coś oddawać, chcą pracować, aby przyczyniać się do rozwoju tego kraju, chcą dzielić się swoją wiarą i nadzieją. "Tak jak Pan nie pozostawił Ukrainy, tak samo nie pozostawi Polski i razem będziemy budować nasze wspólne marzenie europejskie, naszą przyszłość europejską. Z całego serca, w imieniu tych wszystkich, których reprezentuję, mówię: Niech wam Bóg się odwdzięczy" – powiedział arcybiskup większy.

Po uroczystościach Abp Szewczuk razem z miejscowym proboszczem ks. Stefanem Batruchem udali się na Majdanek, gdzie przed pomnikiem bł. Emiliana Kowcza, zwanego "proboszczem Majdanka" modlili się za ofiary II wojny światowej i za Ukraińców, pozostających w niewoli rosyjskiej.