W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Wizyta Ambasador Irlandii w Lublinie

20.09.201909:07

„Dziękuję Lublinowi za wspólne świętowanie Dnia św. Patryka”, to pierwsze słowa jakie, nie bez powodu, usłyszał Prezydent Krzysztof Żuk, skierowane przez J.E. Emer O'Connell, Ambasador Irlandii w Rzeczypospolitej Polskiej, podczas wizyty kurtuazyjnej 19 września 2019. Lublin, już od 4 lat, włącza się w akcję podświetlania na zielono elewacji budynków w ramach irlandzkiego święta narodowego obchodzonego rokrocznie 17 marca pod hasłem „Festiwal Św. Patryka” na całym świecie. Na zielono„świeciły” tego dnia m.in. Trybunał Koronny, Arena Lublin oraz Centrum Spotkania Kultur.

Z Panią Ambasador w Ratuszu spotkał się Pan Mariusz Banach, Zastępca Prezydenta odpowiedzialny za oświatę oraz Pan Krzysztof Stanowski, dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lublin. W spotkaniu wziął udział także o Pan Dominic Berkeley, Dyrektor Enterprise Ireland, Drugi Sekretarz i Konsul Ambasady.

Pani Ambasador na prośbę firmy Vistra Corporate Services Sp. z o.o, przekazała wyrazy uznania za nieocenioną pomoc władz miasta w otwarciu oddziału firmy w Lublinie. W ocenie zarządu firmy, gdyby nie fachowość, rzetelność, wiedza ekspercka i wsparcie miasta Lublin, Vistra nie zdecydowałaby się na taki krok.

W konkluzji postanowiono, iż pierwszymi krokami we współpracy Irlandią będą działania wspierające wymianę młodzieży w ramach programu Erasmus+, a także popularyzacja kultury i Działania takie zostały już podjęte przez Katedrę Filologii Celtyckiej KUL, która zorganizowała konferencję naukową 3rd Lublin Celtic Colloquium – Changing Perspectives in Celtic Studies, w dniach 19-20 września 2019 r. Wygłoszone referaty dotyczyły literatury, historii, kultury i tradycji celtyckiego obszaru językowego (Irlandii, Walii, Szkocji, Bretanii) oraz analizy języków celtyckich w ujęciu synchronicznym i diachronicznym.

Konferencja odbywała się pod patronatem honorowym Ambasady Irlandii, a Pani Ambasador otworzyła konferencję swoją prelekcją.

Była to pierwsza oficjalna wizyta Pani Ambasador O’Connell w Lublinie, po rozpoczęciu misji dyplomatycznej w naszym kraju we wrześniu 2018 roku, i jak twierdzi, Lublin już ją zdążył zauroczyć, dlatego planuje już kolejną wizytę w naszym mieście.