W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wizyta studyjna dziennikarza z Tanzanii w Lublinie

Wizyta studyjna dziennikarza z Tanzanii w Lublinie
26.06.202311:14

W dniu 22 czerwca w ramach wizyty studyjnej zorganizowanej przez Miasto Lublin we współpracy z Polską Agencją Prasową oraz Ambasadą RP w Tanzanii miasto odwiedził dziennikarz Charles Makakala https://www.thecitizen.co.tz/tanzania/charles-makakala-3231812
Gość odwiedził między innymi Welcome Center UMCS https://www.umcs.pl/pl/welcomecenter.htm, gdzie spotkał się z pracownikami związanymi z kształceniem zagranicznych studentów na uczelni, między innymi Panią dr Eweliną Panas Pełnomocnikiem Rektora ds. Umiędzynarodowienia Kształcenia, dr Konradem Czernichowskim z Katedry Gospodarki Światowej i Integracji Europejskiej, dr Grzegorzem Wójcikiem z Katedry Neuroinformatyki Inżynierii Biomedycznej oraz studentami z Tanzanii. Rozmawiano o możliwościach studiowania młodzieży afrykańskiej na lubelskiej uczelni, perspektywach pracy w Polsce oraz doświadczeniach dotyczących integracji ze społecznością UMCS oraz Lublina.

Baobab https://baobab.lublin.pl/ był kolejnym punktem wizyty. Ta wyjątkowa przestrzeń w centrum Lublina służąca integracji, to także miejsce wymiany doświadczeń, a przede wszystkim spotkań migrantów i migrantek, uchodźców i uchodźczyń, mieszkańców i mieszkanek Lublina, zwróciła szczególną uwagę gościa zarówno samą ideą, jak i praktyczną realizacją oraz zaangażowaniem jej pracowników. Przewodnikiem po placówce był pochodzący ze Zbaraża na Ukrainie Taras Kuzma, student UMCS w Lublinie, który zajmuje się w niej szeroko pojętą pomocą uchodźcom, między innymi w wypełnianiu dokumentacji, przekierowywaniu do konkretnych instytucji.

Trudną historię martyrologii i ludobójstwa II wojny światowej przybliżył Pan Łukasz Mrozik z Państwowego Muzeum na Majdanku, natomiast w Muzeum Narodowym na Zamku adiunt Muzeum Pani Anna Czajczyk przedstawiła wielokulturowe aspekty lubelskiego dziedzictwa, ze szczególnym uwzględnieniem wyjątkowego zabytku jakim jest Kaplica Trójcy Świętej. Wizytę zakończono spacerem po Lubelskim Starym Mieście.