W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Timişoara

Podpisanie umowy: 20.04.2016r.
Ludność: 303 708

Timişoara to trzecie co do wielkości miasto Rumunii, położone w zachodniej części kraju. Jest ośrodkiem administracyjnym okręgu Temesz. Miasto jest wielokulturowe – poza Rumunami zamieszkują je m.in. Węgrzy, Niemcy i Serbowie. W mieście działa przemysł maszynowy, chemiczny, skórzany, włókienniczy i spożywczy.
Pierwsze wzmianki o mieście, które powstało na miejscu starożytnej rzymskiej fortecy Castrum Regium Themes, pochodzą z 1212 r. Wpływ na Timişoarę wywierały różne kultury. W 1316 r. miasto było rezydencją węgierskiego króla Karola I Roberta. W 1552 r. zostało podbite przez armię turecką i pozostało pod jej wpływem przez ponad 150 lat. Następnie region Banat,w którym leży miasto, dostał się we władanie Austrii na dwa wieki, dlatego też Timişoara bywa nazywana "Małym Wiedniem". Austriackie panowanie pozostawiło tu po sobie łatwo zauważalne ślady - większa część architektury centrum składa się z budynków postawionych w czasie rządów habsburskich.
Timişoara kojarzy się z rewolucją 1989 roku. 20 grudnia miały tam miejsce krwawe zamieszki, których powodem była próba przesiedlenia przez tajną policję Securitate węgierskiego pastora ewangelickiego Laszlo Tokosa. Timişoara została ogłoszona pierwszym wolnym miastem w Rumunii, a wydarzenia, które tam miały miejsce bezpośrednio przyczyniły się do obalenia dyktatury Nicolae Ceauşescu. Miasto jest usiane pomnikami na cześć ofiar rewolucji, a przed katedrą stale składane są kwiaty i zapalane znicze.
Timişoara jest miastem, które rozwija się w bardzo dynamiczny sposób. Aktualnie jest drugim po Bukareszcie najlepiej prosperującym ośrodkiem Rumunii. Inwestycji dokonują tu duże koncerny, jak Nestlé czy Procter&Gamble, a także produkująca opony firma Continental AG czy zajmująca się gazami technicznymi międzynarodowa firma Linde AG. Miasto jest również atrakcyjne turystycznie i posiada bogatą ofertę kulturalną i rozrywkową.

Zabytki / atrakcje, m.in.:

 • Plac Zwycięstwa – główny plac miasta z gmachem opery i charakterystyczną grekokatolicką katedrą (tj. Sobór w Timişoarze).
 • Sobór w Timişoarze – wzniesiony w latach 1937-1940. Patronami soboru są Trzej Święci Hierarchowie: święty Bazyli Wielki, święty Grzegorz Teolog i święty Jan Chryzostom. Posiada 11 wież, z których najwyższa ma wysokość 96 metrów. Przed katedrą znajduje się pomnik ku czci ofiar Rewolucji 1989 roku.
 • Plac Zjednoczenia  – tętniący życiem plac, na którym znajdują się liczne kawiarnie i restauracje a także zabytkowa Serbska Cerkiew Prawosławna ( wybudowana w latach 1745-48) i rzymskokatolicka Katedra Św. Jerzego ( wybudowana w latach 1736-1754). Plac stanowi centrum spotkań mieszkańców.
 • Zamek Huniade  – najstarszy budynek miasta wybudowany w latach 1443-47 przez Jana Hunyadiego. Obecnie mieści się w nim Muzeum Banatu.
 • dzielnica Josefin – w dzielnicy tej został wzniecony bunt przeciwko despotycznej dyktaturze Caucescu.
 • dzielnica Fabric – znajduje się tu fabryka Timisoareny, jednego z największych browarów  w Rumunii.

Edukacja / szkolnictwo wyższe:

 • Uniwersytet Zachodni w Timişoarze  – publiczna uczelnia założona w 1962 r., obejmuje 11 wydziałów. Do najwybitniejszych absolwentów należy Herta Müller, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2009 r.
 • Politechnika  w Timişoarze  – założona  11 listopada 1920 r., jest jedną z największych uczelni technicznych w Europie Środkowej   i Wschodniej (ma ok. 14 000 studentów). Obejmuje 10 wydziałów, jest uczelnią publiczną.
 • Uniwersytet Medycyny i Farmacji Victora Babeşa – publiczna uczelnia założona 30 grudnia 1944 r., studiuje na nim ponad 4200 studentów.
 • Uniwersytet Nauk Rolniczych i Weterynarii w Timisoarze – publiczna uczelnia założona w 1945 r. jako Instytut Rolnictwa Politechniki w Timişoarze, od 1991 r. funkcjonuje jako osobna uczelnia. Studiuje na niej ponad 6 150 studentów.

Kultura, m.in.:

 • Rumuńska Opera Narodowa  – opera założona w 1946 r.
 • Filharmonia „Banatul”  – założona w 1947 r., filharmonia jest prestiżową instytucją kultury. Odbywają się w niej takie wydarzenia jak: Festiwal Muzyki w Timişoarze, Międzynarodowy Konkurs Fletowy czy tydzień Muzyki Sakralnej.
 • Teatr Narodowy w Timişoarze  – założony w 1947 r., teatr oferuje bogaty repertuar i cieszy się dużą popularnością.
 • Państwowy Teatr Węgierski „Csiky Gergely”  – założony w 1953 r., teatr prezentuje kulturę węgierskiej mniejszości narodowej. Sztuki tłumaczone są symultanicznie na język rumuński. Teatr jest instytucją bardzo dynamiczną, współpracującą z Miastem Timişoara przy licznych projektach społeczno-kulturalnych.
 • Państwowy Teatr Niemiecki  – założony w 1953 r., teatr wystawia sztuki w języku niemieckim, które są tłumaczone symultanicznie na język rumuński.
 • Teatr Dzieci i Młodzieży „Merlin”
 • Stowarzyszenie  „Timişoara – Europejska Stolica Kultury”  – założone w 2011 r. w celu przygotowania i wsparcia aplikacji do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2021 r. Obecnie w Stowarzyszeniu działa 129 członków reprezentujących m.in. organizacje pozarządowe, władze lokalne i regionalne instytucje kultury.
 • Międzykulturowy Instytut w Timişoarze  – założony w 1992 r. w celu promocji międzykulturowości, tolerancji i komunikacji międzyetnicznej w dziedzinie edukacji i kultury.
 • Centrum Kultury i Sztuki Okręgu Temesz
 • Muzeum Sztuki  – położone w barokowym pałacu na Placu Zjednoczenia, muzeum mieści ponad 8000 eksponatów: obrazów, rzeźb, sztuki dekoracyjnej i grafiki.
 • Muzeum Banat  – położone w Zamku Huniade, muzeum funkcjonuje od 1948 r. Prezentowane są tutaj wystawy dotyczące historii oraz historii naturalnej regionu.
 • Muzeum Memoriału Rewolucji 1989 roku  - muzeum stanowi jedyny w swoim rodzaju zbiór eksponatów związanych z rewolucją 1989 roku. Znajdują się tutaj zarówno artykuły z zagranicznych dzienników dotyczące ówczesnych wydarzeń, jak i repliki rzeźb i pomników symbolizujące ofiary rewolucji.
 • Muzeum Wsi Banackiej – skansen z ponad 30 chatami chłopskimi z XIX wieku.

Urząd Miasta Timişoara
B-dul C.D. Loga, nr. 1
300030 Timişoara
tel. 0040 256 408 300 ; 0040 256 408 309
fax:0040 256 490 635
www.primariatm.ro