W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Teatr im. Hansa Christiana Andersena

Adres: Plac Teatralny 1
Miejscowość: Lublin
Kod pocztowy: 20-029
Email:

Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie został stworzony w 1954 roku. Wcześniej nosił nazwę Państwowy Teatr Lalki i Aktora. Na jego siedzibę przeznaczono podominikańskie budynki na lubelskim Starym Mieście. Teatr był niejednokrotnie nagradzany na festiwalach. Zespół twórców prezentował swoje przedstawienia w wielu państwach świata.

Obecnie teart mieści się w budynku Centrum Spotkania Kultur. Współczesny Teatr Andersena, to teatr konsekwentnie wprowadzający nową dramaturgię i nie bojący się różnorodności tematycznej ani mieszania konwencji. Syntetyczny teatr poetycki oparty na korczakowskim myśleniu, że "dziecko to też człowiek". Jest to teatr dialogu po obu stronach rampy. Obecnie wystawia spektakle na 2 scenach po 5 premier rocznie.

Gra takie spektakle jak Opowieści z Królestwa Lailonii dla dużych i małych do tekstów Leszka Kołakowskiego, Skrzydło Anioła - spektakl autorski Leszka Mądzika, musical Ó czym szumią wierzby - Kenetha Grahame'a, Purpurellę - Jadwigi Kofty, Bracia Lwie Serce Astrid Lindgren oraz musical poetycki Joanna Skrzydlata - Joanny Kulmowej.

Aktualności (1)

28.01.201905:10
Miło nam poinformować, że Teatr im. H. Ch. Andersena obchodzi w tym roku Jubileusz 65 lecia działalności. Pierwsza premiera w teatrze odbyła się 6 grudnia 1954 roku od przedstawienia Andrzeja Ejsmunda pod tytułem "Złota Kula", w reżyserii Maryli Kędry, która była pierwszy dyrektorem teatru.
Więcej