W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Wydarzenia

Konferencja „Profilaktyka uzależnień w systemie szkolnym. Teoria, praktyka”

W dniu 6 listopada 2023 r. odbyła się kolejna już konferencja szkoleniowa pod nazwą „Profilaktyka uzależnień w systemie szkolnym. Teoria, praktyka”. Druga edycja konferencji została skierowana do psychologów i pedagogów pracujących w lubelskich szkołach ponadpodstawowych.

Podczas konferencji prelegenci zaprezentowali tematykę zagrożeń uzależnieniami wśród młodych mieszkańców Lublina uwzględniającą najnowsze wyniki badań oraz wynikające z nich rekomendacje profilaktyczne. Szczegółowo zostały omówione psychospołeczne mechanizmy problemowego korzystania z nowych technologii, a także temat zagrożenia uzależnieniami i ich wpływu na funkcjonowanie dzieci i młodzieży w szkole. Wśród prelegentów wystąpił przedstawiciel Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, który zwrócił szczególną uwagę na konieczność kierowania skutecznych oddziaływań profilaktycznych adresowanych do uczniów szkół ponadpodstawowych, ze szczególnym uwzględnieniem wdrażania w szkołach profesjonalnych programów profilaktycznych w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom.

Konferencja zrealizowana została w ramach działań Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin na lata 2022-2023.

W konferencji uczestniczyło 60 psychologów i pedagogów z lubelskich szkół ponadpodstawowych, którzy podzielili się także swoimi doświadczeniami w pracy w obszarze przeciwdziałania uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży.

Konferencja „Profilaktyka uzależnień w systemie szkolnym. Teoria, praktyka”

W dniu 24 października 2023 r. odbyła się konferencja szkoleniowa „Profilaktyka uzależnień w systemie szkolnym. Teoria, praktyka”. Oferta szkoleniowa adresowana była do psychologów i pedagogów pracujących w lubelskich szkołach podstawowych.

Podczas konferencji prelegenci będący ekspertami z dziedziny profilaktyki uzależnień zaprezentowali tematykę zagrożeń uzależnieniami wśród młodych mieszkańców Lublina obejmującą najnowsze wyniki badań oraz wynikające z nich rekomendacje profilaktyczne. Omówione zostały też psychospołeczne mechanizmy problemowego korzystania z nowych technologii, a także temat zagrożenia uzależnieniami i ich wpływu na funkcjonowanie dzieci i młodzieży w szkole oraz aspekty profesjonalnych oddziaływań profilaktycznych adresowanych do uczniów szkół podstawowych. Szczególną uwagę zwrócono na umiejętne wdrażanie w szkołach programów profilaktycznych w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom skierowanych zarówno do uczniów, jak i ich rodziców.

Konferencja zrealizowana została w ramach działań Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin na lata 2022-2023 przez Towarzystwo Nowa Kuźnia.

W konferencji uczestniczyło 80 psychologów i pedagogów z lubelskich szkół podstawowych, którzy podzielili się także swoimi doświadczeniami w pracy w obszarze przeciwdziałania uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży.

Konferencja pod hasłem „Uzależnienia behawioralne dzieci i młodzieży - Jeszcze przyjemność, czy już uzależnienie?

W dniu 13 lutego 2023 r. pod hasłem „Uzależnienia behawioralne dzieci i młodzieży - Jeszcze przyjemność, czy już uzależnienie?” odbyła się kolejna konferencja szkoleniowa zorganizowana przez Wydział Zdrowia i Profilaktyki dla pedagogów i nauczycieli lubelskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Celem konferencji było poszerzenie i propagowanie wiedzy na temat zagrożeń związanych z używaniem nowoczesnych technologi przez uczniów. Uczestnicy konferencji mogli się dowiedzieć kiedy nowoczesne technologie stają się nałogiem i jakie niosą zagrożenie.

Wykłady podczas konferencji prezentowali eksperci:

  • dr Małgorzata Artymiak, Specjalistyczna Poradnia Psychoprofilaktyki i Terapii Rodzin w Lublinie - „Korzystanie przez uczniów z nowych technologii - podejmowanie właściwych działań edukacyjnych”,
  • dr Aleksandra Radoń, Szpital Neuropsychiatryczny im. Prof. Mieczysława Kaczyńskiego SP ZOZ w Lublinie - „Jaki wpływ na organizm młodego człowieka ma częste korzystanie z telefonu i komputera?”,
  • Aleksandra Sadowska, Ośrodek Leczenia Uzależnień w Lublinie - „Kiedy komputer i telefon staje się nałogiem? Czy od mediów można się uzależnić?”,
  • Karol Majewski, Sekcja Informatyki Śledczej Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości - „Zasady odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii - aspekt prawny”.

Wszyscy eksperci stwierdzili, że najbardziej na uzależnienie od nowoczesnych technologii narażone są dzieci, z którymi nie buduje się bliskich relacji. Skala problemu uzależnień behawioralnych rośnie i dotyka zwłaszcza dzieci, które nie mają żadnych zainteresowań, hobby czy kontroli ze strony rodziców. Chociaż nowoczesne technologie niosą ze sobą wiele negatywnych konsekwencji dla rozwoju młodego człowieka, mogą też pozytywnie oddziaływać i być źródłem korzystania z zasobów wiedzy. Dlatego przewodnikiem dla dziecka w wirtualnym świecie powinien być przede wszystkim aktywny i zaangażowany rodzic oraz wychowawca.