W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Azbest

Azbest jest minerałem z grupy krzemianów, znanym i wykorzystywanym przez człowieka od czasu starożytnego Rzymu. Jednak dopiero od połowy ubiegłego wieku jest szeroko wykorzystywany w technice. Cechą charakteryzującą azbest jest jego włóknista budowa oraz wyjątkowe właściwości fizyczne i chemiczne. Włókna azbestowe są trwałe i odporne na wysoką temperaturę. Ich budowa umożliwia ich tkanie, zaplatanie lub mieszanie z różnymi spoiwami. Jest on odporny na bardzo wysokie temperatury oraz wysokie mrozy, działanie substancji żrących, jest dźwiękochłonny oraz ma niskie przewodnictwo cieplne i elektryczne. Dzięki tym właściwościom azbest wykorzystywano w wielu dziedzinach przemysłu, a w szczególności: w budownictwie, motoryzacji, transporcie, energetyce, przemyśle maszynowym, chemicznym oraz włókienniczym.

Co powoduje azbest?

Główną przyczyną szkodliwości azbestu nie jest jego skład chemiczny, a jego włóknista budowa. Podczas eksploatacji wyrobów zawierających azbest do powietrza uwalniane są włókna azbestu, które są niewidoczne gołym okiem i mogą się kilkukrotnie rozwarstwiać. Włókna te przedostają Się do układu oddechowego człowieka. Mniejsze włókna azbestu (mniej niż 5 mikrometrów) są wydalane z organizmy, jednak te większe (ponad 5 mikrometrów) pozostają w organizmie, gromadzą się w tkance płucnej człowieka i powodują zmiany chorobowe, bardzo często zmiany rakotwórcze. 

W konsekwencji ich oddziaływania mogą rozwijać się takie choroby, jak:

  • nowotwory płuc, opłucnej, otrzewnej
  • pylica azbestowa (azbestoza)
  • nowotwory złośliwe (szczególnie śródbłoniak)
  • zgrubienia i stwardnienia opłucnej
  • zmiany skórne
  • przewlekłe zapalenia oskrzeli

Zagrożenie płynące z działalności tych włókien jest często bagatelizowane z uwagi na często długotrwały i utajony rozwój choroby. Jednak w momencie ujawnienia się choroby, zmiany postępują bardzo szybko. 

Najczęściej spotykane wyroby azbestowe:

  • wyroby „miękkie” (zawierające powyżej 20% włókien azbestu) –bardzo szkodliwe dla zdrowia człowieka z uwagi na bardzo szybki i gwałtowny sposób rozprzestrzeniania się włókien. Są to m.in.: koce gaśnicze, tektury uszczelnieniowe, materiały i wykładziny cierne, wyroby tekstylne służące do celów ochronnych,
  • wyroby „twarde” (zawierające poniżej 20% włókien azbestu) –mniej szkodliwe niż wyroby „miękkie” z uwagi na to, że włókna azbestu są tu mocno związane ze spoiwem i ich uwalnianie się jest znacznie utrudnione. Są to m.in.: produkty azbestowo-cementowe np. płyty faliste oraz płytki „karo” wykonane z eternitu, płaskie płyty elewacyjne, rury w instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych, przewody kominowe oraz zsypy. 

Produkty w których może występować azbest:

  • rękawice żaroodporne, koce przeciw pożarowe
  • piece gazowe, grzejniki gazowe, grzejniki kuchenki, kominki
  • zmywarki do naczyń, tostery, suszarki do włosów, pralki
  • bojlery, rury, tarcze hamulcowe, sprzęgła ciężarówek i samochodów osobowych

Prace, przy których może nastąpić emisja włókien azbestu:

  • usuwanie izolacji cieplnej
  • wymiana dachów wykonanych z płyt a-c oraz elewacji z płyt a-c
  • czyszczenie i renowacja pokryć dachowych
  • prace hydrauliczne
  • naprawy przewodów wentylacyjnych
  • prace wyburzeniowe i rozbiórkowe
  • rozbiórki ścian działowych lub stropów ocieplonych
  • wyburzania obiektów o konstrukcji nośnej stalowej i żelbetowej z izolacją przeciwogniową wykonaną z miękkich płyt azbestowych
  • modernizacji pomieszczeń dźwigów

 

Stopień szkodliwości materiałów zawierających włókna azbestu wzrasta wraz ze zwiększaniem się możliwości odczepiania się włókiem azbestu. Może to zachodzić z powodu np. małej odporności spoiwa łączącego, wieku materiału, uszkodzeń mechanicznych, działalności wody, lub drgań materiału spowodowanych działalnością powietrza.

Właściciel nieruchomości, według Rozporządzenia Ministra Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej z 2 kwietnia 2004 roku, ma obowiązek zgłosić prace polegające na zabezpieczeniu lub usuwaniu wyrobów zawierających azbest, do właściwego organu administracji (starosta, prezydent miasta na prawach powiatu). 

Prace polegające na usuwaniu, zabezpieczaniu i przetwarzaniu wyrobów zawierających azbest, nie mogą być wykonywane przez osoby (np. właściciele lub użytkownicy nieruchomości) nie mające przygotowania, doświadczenia, znajomości specjalistycznych technik pracy, zabezpieczenia BHP, oraz kontroli nad emisją pyłu azbestowego. Osoby wykonujące tego typu prace muszą mieć specjalną zgodę administracyjną w postaci zatwierdzonego programu gospodarki odpadami niebezpiecznymi.

Gmina Lublin, na podstawie Zarządzeniu nr 24/5/2014 Prezydenta Miasta Lublin z dnia 15.05.2014 r. w sprawie szczegółowych zasad realizacji Programu usuwania azbestu z terenu miasta Lublin oraz powołania Komisji do spraw rozpatrywania wniosków o usunięcie wyrobów oraz odpadów azbestowych, prowadzi program „Program usuwania azbestu dla Miasta Lublin”. Więcej informacji o programie można uzyskać tutaj: link

Broszura do pobrania - Co z tym Azbestem 

Broszura - Co z tym azbestem

Do pobrania

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie