W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Powietrze w mieście

Przejrzyste i świeże powietrze, czysta atmosfera i brak dymu wpływają na atrakcyjność miasta, ale przede wszystkim na jakość życia i zdrowie mieszkańców. Problem jakości powietrza dotyczy każdego z nas, jednak nie wszyscy jeszcze zdają sobie sprawę z tego w jaki sposób można zmniejszać emisję zanieczyszczeń do powietrza.

Ogrzewanie domów i mieszkań z myślą o środowisku naturalnym

Gmina Lublin w trosce o lepszą jakość powietrza realizuje zadania na wielu płaszczyznach. Jednym z działań jest Program Ograniczania Niskiej Emisji. Miasto przeznaczyło do tej pory ok. 3 mln zł, co pozwoliło na likwidację przeszło 500 pieców i kotłów na paliwo stałe, które są największym źródłem zanieczyszczeń powietrza w Polsce. Na realizację Programu w 2020 roku zabezpieczono kwotę 1 miliona złotych. Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym dzięki czemu wnioski można składać przez cały rok.

Wybór niskoemisyjnych i zeroemisjyjcyh środków transportu

Efektem licznych inwestycji w tabor i zintegrowane systemy transportu miejskiego jest rosnąca liczba autobusów niskoemisyjnych, nowe autobusy elektryczne i kolejne ekologiczne trolejbusy. Do tej pory wydaliśmy już na ten cel ponad miliard złotych. Lublin od ponad 60 lat rozwija elektryczny transport zbiorowy i obecnie ma największy system trolejbusowy w Polsce.

Mieszkasz pod Lublinem i nie lubisz szukać miejsca parkingowego w centrum? Mamy rozwiązanie! Parking typu Park&Ride przeznaczony jest dla osób, które dojeżdżają z przedmieść, sąsiednich gmin i korzystają z komunikacji miejskiej. Kierowcy pozostawiają swoje pojazdy w wyznaczonych miejscach, przesiadają się do komunikacji zbiorowej i w ten sposób kontynuują podróż do centrum miasta bez konieczności szukania parkingu.

Poruszanie się rowerem po Lublinie staje się coraz bardziej popularne. Dzieje się tak dzięki rozbudowywaniu układu dróg rowerowych, wprowadzane są także ułatwienia w poruszaniu się rowerem po mieście. Nie posiadasz własnego roweru? Nie szkodzi! W Lublinie dynamicznie rozwija się sektor usług współdzielenia pojazdów, obejmujący system Lubelskiego Roweru Miejskiego (w Lublinie i Świdniku), system wypożyczalni skuterów i hulajnóg elektrycznych, a także system car–sharingu. Wzrost popularności tych usług w Lublinie przyczynia się do integracji wszystkich środków transportu w mieście.

Działania edukacyjne promujące postawy proekologiczne

Równolegle z działaniami prowadzonymi w ramach Programu realizowana jest kampania edukacyjna pn.: „Miasto to też Twój Dom – Masz wpływ na dobrą atmosferę”. Celem Kampanii jest kształtowanie i podnoszenie świadomości mieszkańców w zakresie codziennie podejmowanych wyborów, wskazanie wpływu tych decyzji na jakość powietrza oraz przedstawienie oferty miasta dla mieszkańców w tym zakresie. W ramach Kampanii przed Ratuszem prezentowana była wystawa, w autobusach i trolejbusach pojawiły się plakaty i spoty, na przystankach i billboardach zaprezentowane zostały działania i oferta miasta w walce ze smogiem. Do lubelskich placówek oświatowych zostały skierowane materiały dydaktyczne. Przeprowadzenie Kampanii Edukacyjnej jest kolejną odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców i realizacją rekomendacji Panelu Obywatelskiego.

Spalasz odpady w piecu? Możesz spodziewać się wizyty Straży Miejskiej, która prowadzi stałe kontrole w ramach „Eko-Patrolu”. Strażnicy przeprowadzają kontrole m.in. w zakresie spalania w piecach niedozwolonych substancji, jednocześnie edukując mieszkańców na temat prawidłowej techniki palenia w piecach. Strażnicy tłumaczą mieszkańcom dlaczego najbardziej powszechny sposób rozpalania ognia „od dołu” generuje duże ilości dymu i sadzy, które przy prawidłowym sposobie rozpalania mogłyby również ulec spaleniu i dostarczyć dodatkowej energii.

Wszyscy mamy bezpośredni wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy. Pamiętajmy, że spalając w swoich piecach i kotłach paliwa złej jakości, a często również i odpady, przyczyniamy się do pogorszenia atmosfery w mieście. Troszcząc się wspólnie o powietrze zadbajmy o nasze zdrowie i lepszą jakość życia dla nas i naszych najbliższych.

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie