W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Woda w mieście

Lublin ma dobrze rozwiniętą sieć hydrologiczną pod względem rzek przepływających przez miasto, zbiorników wodnych oraz infrastruktury hydrotechnicznej oraz kanalizacyjnej.

Przez Lublin przepływa jedna z najważniejszy rzek na Wyżynie Lubelskiej czyli Bystrzyca, swój początek zaczyna w Sulowie, zaś w Spiczynie uchodzi do rzeki Wieprz; jej całkowita długość to 70,3 km; Rzekę Bystrzycę zasila pięć dopływów: Kasarzewka, Krężniczanka (inaczej: Bzieniec. Bzanka), Czerniejówka, Czechówka, Ciemięga. Przez miasto Lublin rzeka Bystrzyca płynie z południa na północny wschód tym samym dzieląc miasto na dwie części: wschodnią i zachodnią. Innymi rzekami miasta Lublin są trzy dopływy zasilające rzekę Bystrzycę: Czechówka, Czerniejówka i Krężniczanka.

W południowych granicach miasta znajduje się powstały na rzece Bystrzycy zbiornik zaporowy – Zalew Zemborzycki o pow 278 ha i średniej głębokości 2,3 m, który oprócz swoich właściwości retencyjnych posiada duże walory rekreacyjne. Wokół Zalewu znajduje się wiele atrakcji i ośrodków wypoczynkowych.

Oprócz cieków przepływających przez Lublin oraz Zbiornika Zemborzyce miasto posiada bardzo rozwiniętą infrastrukturę zajmującą się ściekami i kanalizacją; na terenie miasta znajdują się m. in.: stację wodociągowe: „Centralna”, „Zemborzycka”, „Wrotków”, „Sławinek”, „Dziesiąta”, „Bursaki”, „Felin” czy „Ruta”, a także wieża ciśnien przy al. Racławickich, zaplecze techniczne MPWiK znane jako „Baza Zemborzycka”, Centralne Laboratorium MPWiK, oczyszczalnia ścieków „Hajdów” czy Punkt Zlewny Nieczystości Ciekłych przy ul. Azaliowej;  

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie