W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Strategiczna mapa hałasu miasta Lublin

Strategiczna mapa hałasu miasta Lublin

„Strategiczna mapa hałasu miasta Lublin” została opracowana w 2022 r., w czwartej rundzie mapowania akustycznego, na podstawie art. 118 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska oraz dyrektywy 2002/49/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 25 czerwca 2002 r. odnoszącej się do oceny i zarządzania poziomem hałasu w środowisku. „Strategiczna mapa hałasu miasta Lublin” zastąpiła sporządzoną w 2017 r. „Mapę akustyczną  Miasta Lublin”. Strategiczna mapa hałasu będzie sporządzana co 5 lat, w terminie do dnia 30 czerwca.

W dniu 14 listopada 2019 r. weszły w życie zmiany w ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska dotyczące map akustycznych i programów ochrony środowiska przed hałasem, związane z koniecznością dostosowania polskiego prawa do dyrektywy Komisji (UE) 2015/996 ustanawiającej wspólne metody oceny hałasu oraz usunięcia uchybień w transpozycji dyrektywy 2002/49/WE Parlamentu Europejskiego i Rady odnoszącej się do oceny i zarządzania poziomem hałasu w środowisku. W wyniku powyższych zmian Marszałek Województwa Lubelskiego na podstawie strategicznych map hałasu opracuje dla obszaru województwa lubelskiego projekt uchwały w sprawie programu ochrony środowiska przed hałasem. Program ochrony środowiska przed hałasem będzie uchwalany przez sejmik województwa co 5 lat, w terminie do dnia 18 lipca, począwszy od 2024 r.

„Strategiczna mapa hałasu miasta Lublin” została przekazana Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska oraz Marszałkowi Województwa Lubelskiego. Ponadto Prezydent Miasta Lublin jest zobowiązany do przekazywania Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska co 5 lat, do dnia 31 stycznia, począwszy od 2020 r., danych identyfikujących miasto Lublin za rok poprzedni.

„Strategiczna mapa hałasu miasta Lublin” prezentuje stan akustyczny środowiska na terenie całego miasta. Obejmuje trzy źródła hałasu: drogowy, kolejowy oraz przemysłowy. Mapa stanowi podstawowe źródło danych wykorzystywanych dla informowania społeczeństwa o zagrożeniach hałasem, opracowania danych dla państwowego monitoringu środowiska, tworzenia i aktualizacji programów ochrony środowiska przed hałasem przez Marszałka Województwa Lubelskiego, planowania strategicznego oraz planowania i zagospodarowania przestrzennego.

Mapa została sporządzona z wykorzystaniem materiałów i zbiorów danych pochodzących z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz z zastosowaniem metod oceny hałasu i metod oceny szkodliwych skutków hałasu określonych w załącznikach II i III do dyrektywy 2002/49/WE.

Model obliczeniowy został skalibrowany i zweryfikowany w oparciu o dane akustyczne, pochodzące z pomiarów poziomu hałasu w środowisku, które zostały przeprowadzone w wytypowanych na terenie miasta punktach pomiarowych dla każdego ze źródeł hałasu – drogowego, kolejowego i przemysłowego.

Część graficzna mapy zawiera opracowania wymagane na podstawie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 1 lipca 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych ujętych na strategicznych mapach hałasu, sposobu ich prezentacji i formy ich przekazywania, w tym mapy imisyjne, które charakteryzują stan akustyczny środowiska, oddzielnie dla hałasu drogowego, kolejowego oraz przemysłowego, mapę terenów objętych ochroną akustyczną oraz mapy terenów zagrożonych hałasem charakteryzujące tereny, na których są przekroczone dopuszczalne poziomy hałasu.

Mieszkańcy miasta korzystający ze strategicznej mapy hałasu mogą uzyskać informacje o obowiązujących na danym terenie dopuszczalnych poziomach hałasu określonych wskaźnikami LDWN i LN, oraz ocenić stan akustyczny środowiska w wyniku oddziaływania hałasu drogowego, kolejowego oraz przemysłowego.

Wskaźniki przedstawiające średnie poziomy dźwięku A dla pory dzienno-wieczorowo-nocnej (LDWN) oraz nocnej (LN), przedstawione w części graficznej map oznaczają:

  • LDWN - długookresowy średni poziom dźwięku A wyrażony w decybelach (dB), wyznaczony zgodnie z ISO 1996-2: 1987 w ciągu wszystkich dób w roku (rozumianym jako dany rok kalendarzowy w odniesieniu do emisji dźwięku i średni rok w odniesieniu do warunków meteorologicznych), z uwzględnieniem pory dnia (rozumianej jako przedział czasu od godz. 600 do godz. 1800), pory wieczora (rozumianej jako przedział czasu od godz. 1800 do godz. 2200) oraz pory nocy (rozumianej jako przedział czasu od godz. 2200 do godz. 600); wskaźnik ten służy do określenia ogólnej dokuczliwości hałasu,
  • LN - długookresowy średni poziom dźwięku A, wyrażony w decybelach (dB), wyznaczony zgodnie z ISO 1996-2: 1987 w ciągu wszystkich pór nocy (rozumianych jako przedział czasu od godz. 2200 do godz. 600) w roku (rozumianym jako dany rok kalendarzowy w odniesieniu do emisji dźwięku i średni rok w odniesieniu do warunków meteorologicznych); wskaźnik ten służy do określenia zaburzenia snu.

Mapa została opracowana dla uśrednionych wartości danych wejściowych oraz długookresowych średnich poziomów dźwięku A, dlatego analizując przedstawione na mapie poziomy dźwięku nie należy ich odnosić do poziomu hałasu, który w danej chwili występuje w określonym punkcie miasta Lublin.

Część opisowa „Strategicznej mapy hałasu miasta Lublin”

Część graficzna „Strategicznej mapy hałasu miasta Lublin”

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie